Aktualizace 14.7.2025
Dobrý den,
dovolte mi aktualizovat informace k běžícím projektům v naší obci. O všech projektech jste sice byli již informováni dříve, ale možná je lepší některé věci jen zopakovat, některé aktualizovat.
1. Veřejné osvětlení - projekt je realizován, byl ukončen k 27.6.2025.
- Firma ukončila opravu kabelu VO k 9 křížům - jednalo se o skrytou závadu, pomohli lokalizovat specialisté za pomoci speciálního zařízení.
- Firma Ekosvětlo z Třebíče ukončila výměnu původních neekonomických svítidel v obci novými ekonomickými LED svítidly, šetrnými k životnímu prostředí ve všech směrech.
- Projekt byl podpořen dotací z Jihomoravského kraje ve výši 300 000.-Kč., celková cena díla činila 1 031 840.- Kč.
2. Cetin - pokládka a zprovoznění optického kabelu - práce průběžně probíhají
- Cetin na náš neustálý tlak ukončila spolupráci s původní firmou z Prahy, která zde neprofesionálně, možná až diskutabilně, prováděla pokládku optického kabelu. Nyní pokračuje v realizaci jiná firma, která napravuje postupně všechny nedostatky, kdy některé již byly opraveny, další problémové budou řešeny průběžně.
- Tento týden, od čtvrtka, a pak následně každý týden, budou vlastníci připojovaných domů postupně osloveni Cetinem pro domluvu k dokončení zavedení kabeláže do domů. Počítejte s tím prosím.
- Slib je, že práce vč. zprovoznění budou dokončeny letos. Věřím, že i tento projekt po řadě problémů bude řádně dokončen.
3. Projekt "Chodník Lesní Hluboké - Etapa 2" - čekáme na vyjádření příslůšných organizací a institucí a následné stavbní řízení
- Máme rozpracovaný projekt navazujícího chodníku na stávající chodník naproti sjezdu k vodní nádrži, bude pokračovat až na horní ulici do nové zástavby.
- Projekt je ve fázi projednání se zainteresovanými institucemi a úřady, následovat bude stavební povolení a realizace ve 2025-2026.
4. Projekt "Místní komunikace Lesní Hluboké - Etapa 2" - oprava komunikací ve staré zástavbě obce (mimo úseku Lipky)
- Projekt zpracováváme, je rozpracován, dokončení předpokládáme nejpozději do 10-2025, realizaci pak 2025-2026, dle výběrového řízení a souvisejících nutných aktivit.
- Realizace bude ve stejném duchu jak v případě předchozích oprav komunikací v nové zástavbě.
- Úsek Lipky - je součástí developerského projektu výstavby 10 RD ve směru vlevo na pozemcích směrem k Zámečku. Bohužel výstavba měla být již zahájena dle sdělení stavebníků ve 2024, nicméně řadou změnových požadavků různých institucí byl projekt opakovaně měněn, proto zdržení. Stavební povolení by mělo být dle informací v dohledné době, ale prozatím není, běží, může tedy dojít ke zdržení realizace projektu. Zda se tedy zadaří zahájit stavbu letos, to nedovedeme předjímat. Součástí tohoto projektu je i vybudování zcela nové komunikace v úseku Lipky. Předběžně, vzhledem k uvedeným informacím, pravděpodobně vyspravíme zásadní problémové úseky komunikace v Lipkách, čekáme na cenovou nabídku firmy.
5. Cyklostezky
- Vstoupili jsme do projektu cyklostezek, které propojují úsek Velká Bíteš, Přibyslavice, Lesní Hluboké - Radoškov a navazuje na existující cyklostezku do Domašova a Javůrku.
- Je zpracována studie možných variant, pokusíme se realizovat trasu od bodu naproti Motorestům, kde z lesa bude z Přibyslavic vycházet cyklostezka (na levé straně při jízdě z Přibylsavic k nám), dále pak před Motel 9 křížů, před 9 křížů a podél lesa pak kolem hlavní krajské komunikace směrem k odbočce k Zámečku, tam pak dolů k mostu (vodárna ŘSD dálniční středisko), kde bude navazovat a cyklo do Domašova a Javůrku. Součástí trasy do obce podél krajské komunikace plánujeme i chodník.
- Aktuálně jsme v pořadí na zpracování projektu pro stavební povolení a realizaci stavby.
- Podstatným bude i přístup vlastníků dotčených pozemků na trase, v případě nedohody budeme hledat jinou variantu.
6. Veřejná prostranství
- Studie využití veřejných prostranství obce je uvedena na webu obce, byla dokončena letos.
- Projekt bude realizován postupně, je poměrně rozsáhlý a finančně náročnější.
7. Sakrální stavby v obci - křížky a pomník - bude dokončeno do pouti sv. Anny
- Asi jste si všimli, že firma Kamenictví Šafránek z Borovníka (provoz ve Slavkově) restauruje křížky a pomník v obci.
- Práce by měly být hotovy nejpozději do konce července, pravděpodobně spíše do pouti.
- Ve vhodném období bude třeba prořezat odborně lípy u křížků, aby je zcela nezastiňovaly.
8. Dotace na provoz obchodu smíšeným zbožím.
Obec spolu s dotací z Jihomoravského kraje přispívá na provoz obchodu smíšeným zbožím celkovou částkou 180 000.-Kč, z čehož 90 000.- Kč činí zmíněná dotace Jihomoravského kraje.
Domnívám se, že toto jsou podstatné projekty, průběžně o nich informujeme. Chcete-li být informováni, je třeba sledovat vývoj projektů, příp. se po telefonické dohodě stavit na našem úřadě a vyptat se starosty na podrobnosti.
Přeji všem pěkný den.
Ing. Vladimír Ryšánek, starosta