Slovo starosty

Dobrý den vážení spoluobčané,

dovolte mi, abych se s vámi v této poměrně vážné době podělil o několik postřehů v boji s nelehkou situací, kterou COVID-19 představuje.

Nemoc začala v Číně, pak se přesunula do Evropy, do Itálie, a nyní je i u nás.

Začaly manévry, které jsme tu snad dlouho a dlouho nezažili. Naše vláda se k tomu postavila jak v dané chvíli dovedla a mohla. Je to nelehký boj na několika frontách.

Boj s vlastní nemocí je obtížný a ač se možná dalo něco dělat jinak, považuji většinu kroků vlády za rozumnou. Vždy může být něco uděláno lépe, je to tak. Uvědomme si ale, že na takovou nemoc nebyl nikdo připraven, po roce 89 byla  "nějak fungující krizová schémata" zcela zlikvidována s tím, že nám se vlastně nemůže nic stát, což se ukázalo jako naprosto mylná představa. Neobhajuji nikoho, jde mi  o princip, proto nynější výkřiky všech chytrých především z řad politiků, z opozice, mě spíše rozesmívají. Vždyť to byli právě oni, kteří tu byli u moci od roku 89 a mohli nastavit pravidla tak, že bychom nemuseli dnes koronaviru čelit, byli u toho všichni dnešní opozičníci, ale neudělali nic a dnes jen politikaří. Na co vše a především jak bychom se měli připravit, co přijde třeba příště? To nikdo neví. Naštěstí si zatím vedeme dobře. Nezávidím vládě, není jednoduché být denně 20 hodin na nohách a rozhodovat pod neuvěřitelným tlakem "jen správně". 

Potěšilo mě, že 99% našich spoluobčanů v republice pochopilo o co tu jde a dodržují všechna opatření jak se vyžaduje, což je první krok k úspěchu. Velice si vážím nesmírné solidarity všech, kteří se bez nařizování snaží pomoci kde mohou, kde je potřeba, jak šitím chybějících roušek, tak staráním se o seniory a nemohoucí donáškou nákupů, prostě tam kde je to třeba. A to nemluvím o personálu ve všech nemocnicích, poliklinikách, ordinacích, policistech,...kde si možná všichni sahají na dno svých sil. Ano, tak to má být, ale není to samosebou, je to obětavost všech těchto lidí, patří jim všem obrovský dík. 

A co u nás v Lesní Hlubokém? Jsem potěšen, že táž solidarita se projevila i v naší obci. Za obec jsme nabídli opakovaně všem, že v případě nouze pomůžeme, zařídíme. Ale my tu máme spoluobčany, kteří nečekali, sami nabídli pomoc a pomáhají. Děkuji jim za to. O některých z nich vím a těm chci touto cestou poděkovat, už třeba jen za to, že se postarali o svoje blízké, i to je dost a ne všude je to samozřejmé. Patří k nim především paní Tereza Motyková, Marcela Zaděláková, Bohdanka Borkovcová, Jan Smrčková, ing. Vodičková, Zdenka Ryšánková, Jana Hotárková, Jan Ustohalová a jistě i další, o kterých ani nevím. Všem jim patří velký dík. Omlouvám se těm, které jsem nejmenoval, pokud budu vědět, řeknete mi třeba, rád doplním, ale i těm děkuji.

Dále děkuji, že jsme se v této nelehké době dohodli na pokračování činnosti obchodu alespoň do konce dubna a dále pak děkuji snad i za vás našim "obchodnicím", Markétě Ustohalové a Simoně Ryšánkové,  které pro nás nakupují zboží do obchodu a zásobují nás tak jak základními potravinami, tak  i ostatním potřebným zbožím a díky tomu nemusí nutně naši spoluobčané dojíždět mimo obec za nákupy. Dík patří i ostatním, zejména mladým prodavačkám Báře Chlubnové a Verče Hotárkové a ostatním, kteří s těmito činnostmi pomáhají. Ne všichni jsou ochotni v této době pracovat pro druhé.

Ano, takto si představuji udržení životaschopnosti obce. 

A děkuji vám všem, kteří v rámci svých možností pomáháte kde můžete a respektujete všechna nařízení, která mohou pomoci v tomto náročném boji s novou nemocí. Věřím, že se podaří nemoc zvládnout a celý tento boj přinese jedno velké poučení, které musíme všichni naplnit. Je toho více, nemusí to až tak bolet, ale ve svém důsledku to může přinést spoustu pozitivního pro nás všechny.

Vydržte prosím všechna nepopulární, ale nutná opatření, jen tak můžeme zvítězit a vyjít z tohoto boje posíleni o nové zkušenosti, které se nám pak mohou hodit v dalších "výzvách", které možná přijdou. Snad vše pozitivní zužitkujeme ke zlepšením a ku prospěchu všech.

Pokud vám bude "ouzko", nebojte se nás oslovit, rádi pomůžeme.

Ing. Vladimír Ryšánek, starosta

20.3.2020

 

 

V této kategorii nejsou žádné články. Jsou-li na stránce zobrazeny podkategorie, mohou obsahovat články.

TOPlist